in

ACI ÇEKENLER İÇİN ÖZEL BİR HİZMET!

UYARI: Bu bir kişisel gelişim yazısı değildir! Aynı şekilde de ben bir psikolog değilim! Şimdiden sonra okuyacaklarınız, oluşturmak istediğim şarkı listesi için kısa bir giriş mahiyetindedir!

Çok çabalasak da hayatta kaçamayacağımız bazı gerçekler var. Bunlardan biri de acı çekmek! Kurtulması en zor, belki de imkansız olan duygu…

Genellikle ‘’negatif’’ diye adlandırdığımız söz konusu duygudan kurtulmak için neler yaptığınızı merak etmiyor değilim. Ne yazık ki cevaplarınızı duyamıyorum, fakat tahmin yürütecek olursam birçok insanın müzik dinlediğini söyleyebilirim.

Bir sorum daha olacak sevgili okur:

Müzik dinlediğinizde içinizdeki acı yok oluyor mu? Bunun da cevabını izin verirseniz ben söyleyeyim; hayır! Sebebi ise canımız sıkkın olduğunda neşeli şarkılar yerine hep hüzünlü şarkılar tercih etmemiz. Dostoyevski diyor ki: ‘’Acıda hazların en tatlısı saklıdır’’. Ne kadar kaçtığımızı, nefret ettiğimizi söylesek de acı çekmek bize içten içe haz veriyor olabilir.

Olayların bu şekilde geliştiğini düşündüğümden dolayı, içindeki yarayı daha da deşmek isteyenlere özel hizmet sunacağım biraz sonra.

‘’En tatlı şarkılar en acı duyguları dile getirenlerdir’’ (P.B.Shelley) diyerek 20 muazzam şarkıdan oluşan bir çalma listesi oluşturdum. Bu listedeki parçaları dinleyerek sizler de acılarınıza daha da çok acı katabilirsiniz.

1. Adamlar-Acının İlacı:

Bana göre günümüzün en kaliteli müzik grubu olur kendileri. En sevdiğim şarkıları Rüyalarda Buruşmuşum olsa da bu şarkıyı önermemde bir neden var. Nedeni de youtube’da bir arkadaşın şarkının altına yazdığı ‘’bu şarkıyı dinliyorsanız işler yolunda değildir’’ yorumudur. Adam haklı sevgili okur.

Adamlar – Acının İlacı (Official Audio) – YouTube

2. Gripin-Böyle Kahpedir Dünya:

‘’Acı’’ temalı şarkı listesi hazırlayıp da Gripin’in herhangi bir şarkısını eklememek ayıp olurdu. Özellikle de söz konusu ‘’aşk acısı’’ olunca insanı derbeder yapıyorlar.

Gripin – Boyle Kahpedir Dunya – YouTube

3. Yok Öyle Kararlı Şeyler-Ben Bana:

Bana göre bu şarkı listemizin omurgasını oluşturuyor. Kendisiyle alakalı sorunları olan ‘’sorun bende’’ diyenler, şarkıyı tereddütsüz açıp dinlesin.

Yok Oyle Kararli Seyler – Ben Bana – YouTube

4. Dolu Kadehi Ters Tut-Karanlık:

Dertsiz insanı dert sahibi yapan bir diğer şarkı. ‘’Ben Bana’’ için ‘’listenin omurgası’’ dememe fazla takılmayın. İki şarkıyı kapıştırsak hangisi galip gelir fikir yürütemiyorum.

Dolu Kadehi Ters Tut – Karanlık (Official Video) (4K) – YouTube

5. Yaşlı Amca-Yıldızlara Bak:

Buraya kadar hiçbir sıkıntı yoktu. ‘’Yıldızlara Bak’’ şarkısına geldiğim zaman hata yaptığımı fark ettim. Şöyle ki; belki de listeyi ‘’gündüz listesi’’ ve ‘’gece listesi’’ olarak ikiye ayırmam gerekiyordu.

Haklısınız, şarkı dinlemenin zamanı yoktur fakat bu şarkıyı çimlere uzanıp yıldızları seyrederek dinlemek bambaşka bir durum olur fikrimce.

Yaşlı Amca – Yıldızlara Bak (Yaşlı Amca) – YouTube

6. Sena Şener-Sevmemeliyiz:

Çok güçlü bir ses, muazzam şarkı sözleri, sizi sizden alan müziği ve içinizdeki aşk acısını bir araya getirdiğimiz zaman ortaya ‘’Sevmemeliyiz’’ şarkısı çıkıyor. Başka da ekleyebileceğim bir şey yok.

Sena Şener – Sevmemeliyiz – YouTube

7. Son Feci Bisiklet-Pazar ve Ertesi:

Son Feci Bisiklet’in Pazar ve Ertesi şarkısını bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Aşk acısı çekmeyen biri de olsanız modunuz şu yönde değişebilir: ‘’Keşke bir sevgilim olsaydı da beni terk etseydi. Bu şarkıyı dinleyip aşk acısı çekerdim’’

Son Feci Bisiklet – Pazar ve Ertesi – YouTube

8. Madrigal-Seni Dert Etmeler:

Lafı uzatmayacağım. Sadece şarkıya youtube’da yazılan bir yorumu not alacağım:

‘’Şarkıya klip çekmemişler çünkü herkesin klibi gözünü kapattığı an başlıyor’’

Madrigal – Seni Dert Etmeler (Official Audio) – YouTube

9. Kaan Boşnak-Yorgunum ve Ağrılar:

Hepimiz Kaan Boşnak’ı Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun vokali olarak tanıyoruz. Fakat kendisinin grup dışında çıkardığı solo albümleri de mevcut. Yorgunum ve Ağrılar’da aynı şekilde bu solo albümlerden biri. Şarkı, içeriğinde birçok şeyi barındırıyor. Yani her acıya uyumlu.

Yorgunum Ve Ağrılar – YouTube

10. Yüzyüzeyken Konuşuruz-Boş Gemiler:

Yüzyüzeyken Konuşuruz, geçen sene ‘’en iyi müzik grubu’’ kategorisinde Altın Kelebek ödülünü almıştı. Tamam, bunun konumuzla alakası yok, sadece söylemek istedim.

Bu listede Kaan Boşnak varsa, Yüzyüzeyken Konuşuruz’da bulunacak doğal olarak. En sevdiğim şarkıları ‘’Boş Gemiler’’i bırakıyorum buraya.

Yuzyuzeyken Konusuruz – Boş Gemiler – YouTube

11. Gaye Su Akyol-Yıllar Yılan:

Hayatında hiç Gaye Su Akyol dinlememiş biri varsa bu yazıyı okuyanlar arasında, hemen açıp yaşadıkları kaybı telafi etmelerini tavsiye ederim. Çok farklı, muazzam bir müzisyen ve kadın.

Ayrıca BKNZ. 1. Develerle Yaşıyorum; 2. İstikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol – Yıllar Yılan (Official Video) – YouTube

12. Öfkeli Kalabalık-Yaralıyım:

Öfkeli kalabalık bana çok acayip kafası olan bir grup gibi geliyor. Pardon, öyle gelmiyor, acayipler zaten. Şarkıları da o şekilde. Listeye en uygun olacağını düşündüğüm şarkıları da ‘’Yaralıyım’’. Dinleyin, dinletin. Bir ara sağlam kafayla diğer şarkılarını da dinleyin lütfen.

Öfkeli Kalabalık – Yaralıyım | Official Music Video – YouTube

13. İkiye On Kala-Mutluyum Ama Birazdan Geçer:

Benim açımdan listenin en güzel parçası. Bu yüzden en sona sakladım. Repeat tuşuna tıkladım, üç gündür bu şarkıdan başka hiçbir şeyi dinlemez oldum. Parçayı dinlemediğim zamanlarda bile sözleri kafamın içinde dönüp duruyor. Sizde nasıl bilmiyorum fakat bende bağlımlılık yaptık. Zaten sadece şarkının ismi hayatın tek cümlelik özeti resmen.

İkiye On Kala – Mutluyum ama Birazdan Geçer – YouTube

Bu kadar Türkçe şarkı yeterli olur diyorum ben. Yorum eklemeden, felsefe yapmadan birkaç İngilizce şarkı da bırakacağım buraya:

1. Queen-Love of My Life

Queen – Love Of My Life (Official Video) – YouTube

2. Nelly Furtado-Try

Nelly Furtado – Try (Official Music Video) – YouTube

3. Incubus-Love Hurts

Love Hurts – YouTube

4. Hoobastank-The Reason

Hoobastank – The Reason (Official Music Video) – YouTube

5. Seether, Amy Lee-Broken

Seether – Broken ft. Amy Lee – YouTube

6. LP-Lost on You

LP – Lost On You [Official Video] – YouTube

7. Christina Aguilera-Say Something

A Great Big World, Christina Aguilera – Say Something – YouTube

BONUS:

Lily Allen-Fuck You!

‘’Bu ne ya? Acıdan şiştim resmen! Tüm bunları geride bırakmak, mutluluğa bir adım atmak istiyorum. Yok mu bana bu acıları unutturmaya başlayacak bir şarkı?’’ diye soranlar için Lily Allen’ın Fuck You şarkısı mutluluğa ilk adım olarak görülebilir.

Lily Allen | Fuck You (Official Video – Explicit Version) – YouTube

Acı çekenler için hizmetim ne yazık ki burada sona eriyor. Ümitsizliğe kapılmayın. En kısa sürede mutlu olmak isteyenler için özel hizmetimizle karşınızda olacağım.

O zamana kadar herkese iyi acı çekmeler diliyorum.

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?

11 Points
Sevdim Sevmedim

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Loading…

0