in , ,

Bekleyen

‘’El  intizar eşeddü minnen-nar’’ –  ‘’Beklemek ateşten şiddetlidir.’’

   Çeneye dayanmış bir el, yola dikilmiş gözler, sinede yangın,  gökte bulut,  yerde taş..  Buradaki  her şey biraz yıpranmıştır. Sanki yüzyıllardır yeni bir şey girmemiştir şu sokaktan içeri. Pervazlar, kıyafetler, çanak-çömlekler,  kaldırım taşları, örfler, adetler… Hiçbir şey değilse bile insanlar;  insanları illaki yıpranmıştır. Çizgi çizgidir göz kenarları. Telaşlı bakışları ile basbayağı yıpranmışlardır . Zaman, tez geçmiyor, ağır çekimde ilerliyor burada. Akrep ve yelkovan ağır ağır, ezerek geçiyor rakamların üzerinden. Çocuklar bile eski çocuklardır mesela. Hala top peşinde, misket yuvarlayan, gazoz kapağı toplayan çocuklardır bunlar. Her şeyiyle yıllanmış ve yıpranmış bir yerdir burası. O da öyle. Çerçevesi  yıpranmış siyah-beyaz bir resim gibi duruyor sokağın başında. Bana kalırsa, siyah-beyaz  resimler yıllandıkça daha bir hüzünlenir. O da öyle geliyor.

   ‘’El intizar eşeddü minnen-nar.’’ Yağmurlu bir günde kendimi kapısından içeri attığım izbe
çayevinin duvarındaki sararmış panodan okumuştum bu yazıyı.  ‘’Usta ne demek? ‘’ diye sormuştum çaycıya. ‘’Eski bir arap deyimidir’’ demişti çayhaneye yaraşır tavrıyla ve bir müddet sonra eklemişti, ‘’Beklemek ateşten şiddetlidir.’’  O günden sonra kafamın içinde yankılandı durdu bu söz. Sanki içimdeki dilsiz yaralara tercüman oldu. İntizar, intizar diye yürüdüm yolları. 

Evet, beklemek ateşten şiddetlidir, peki neyi beklediğini bilmeden beklemek? Hani derdi olan derman arar ya,  derdini bilmeyen ne yapar. Teşhisi konulmayan hangi hastalık tedavi edilmiştir? Al dese canımdan bu dikeni can razı gelir mi? Sev dese bu gülü, diken izin verir mi? Beklemek ateşten şiddetlidir lakin neyi beklediğini bilmeden beklemek ateşin ta kendisidir. Üstelik yanmak dilsizdir. Ateşin gölgesi vurmaz yere, yalnız dumanı tüter, külü kalır. Duman da  uçup gider küller savrulur. Anlayacağınız yanmanın delili de  yoktur.

Akşam köşeyi dönüp sokağa giriyorum. Buralar her gün biraz daha mı  yıpranıyor ne? Sanki şu duvarın boyası biraz daha solmuş bu gün. Sanki şu teyze daha yaşlı düne göre. Sanki ben dahi yıpranmış gibiyim. Onu görüyorum,  pencere kenarında her zaman olduğu gibi aynı yerinde. Adını bilmiyorum, kimse bilmiyor. Bekleyen kadın diyorlar ona, bu yorgun sokakta; bekleyen teyze, bekleyen abla…  Adı mühim değil, neyi beklediği asıl muamma.  Arayanı soranı yoktur, kapısı çalınmaz, bir geleni, olmaz. Ama bekler o, hep aynı yerde pencere kenarında. Heyecansız bir ifade ile seyreder sokağın sefil yüzünü. Onu bir çocuk güldüremez, bir anne ağlatamaz. Tek bir ifade görülmüş değildir yüzünde. Yalnız hüznü bakidir.

İlk taşındığım zamanlar mahallenin eski sakinlerine onu sormuştum.  ‘’O hep bekler kızım” demişlerdi. “Yıllardır aynı yerde bekler durur. Ne geleni olur ne gideni.’’ , ‘’ Neyi bekler bunca yıldır?’’ demiştim. ‘’Bilmeyiz kızım’’ demişlerdi. ‘’Belki nişanlısını bekler, belki babasını, belki kardeşini, ama illa ki gelmeyeni. Bunca yıldır bir Allah’ın kulu kapısını çalmadı ama o yine de  bekler.’’ 

Yanmak dilsizdir dedim içimden. Bak kimse bilmiyor neyi beklediğini. Haliyle soruşturmaktan vazgeçtim. Bekleyen Abla bu sokağın bir uzvu gibi ve ben ona o kadar alıştım ki sanki doğduğumdan beri,  her gün bu köşeyi  dönüp onu görmüş gibiyim. Bir gün köşeyi dönüp onu pencere kenarında göremeyeceğim diye çok korkuyorum. İşin aslı umudunu yitireceği fikri korkutuyor beni. Sanki o bırakırsa beklemeyi, bende bırakacağım. Sanki kocaman bir vazgeçiş olacak dünya, bütün iyiler kaybedecek, sokak çocukları artık hiç  gülmeyecek.  Sanki o beklemeyi bırakırsa,  hasretler boğacak vuslatı ve  ben nefessiz kalacağım.

Bir akşam  sokağa girip onu göremezsem ne yaparım, diye  düşündüm. ‘’ Ya Bekleyen Abla beklemekten vaz geçmişse.’’ dedim kendi kendime. ‘’ Ya artık taş plaktan, Hasretinle Yandı Gönlüm dinlemiyorsa? Ne yaparım?’’

O vakit gidip çalarım kapısını, ‘’Kim o?’’ der “Benim’’, derim. Bekleyen abla aç kapıyı, ben geldim.  Seninle beklemeye geldim, ne olur al yanına. Bende bekliyorum aslında. Üstelik neyi beklediğimi de bilmiyorum. Senin gibi bir limanım bile yok bekleyecek. Oradan oraya savrularak bekliyorum. Senin gibi dilsiz yanmıyorum ben. Canhıraş bir bekleyiş benimki.  Öyle bir gürültü var ki dışarıda, bağır çağır beklemekteyim lakin duyanım yok. Ne olur acı bana al yanına. Bekleyen abla aç kapıyı, seninle beklemeye geldim. Bağırmaktan çok yoruldum, söz usulca bekleyeceğim bir kenarda. Açar kapıyı, alır beni de yanına. Pencere kenarında durup bekleriz,  Hasretinle Yandı Gönlüm çalar taş plakta. İçimde Dönüş filminin son sahnesi tekrar çevrilir, “İbrahim dönüşün böyle mi olacaktı” diye ah ederim tüm  bekleyenlerin adına.

Sana şiir yazdım derim, okurum;

‘’Sonsuzluğun kavşağında bir çift göz

  Dönüşü olmayan mecralara dalar

  Susar elbet bıçak gibi kesilen sesi

  Adressiz mektuplar gibi

  Gidecek yeri olmayan duygular var

  Tutunacak dalı kalmayan diyarlarda

  Hasreti yakasına iliştiren kadınlar

  Vuslatın geç kaldığı gönüllerde

  Ateşten şiddetlidir intizar’’

Dinler, gözünü yoldan çevirir. Bir an göz göze geliriz. Sokağı görürüm onun gözlerinde. Yürüyen insanları görürüm, koşan, ağlayan, sevinen; yaşlı, genç, çocuk… Kaldırım taşlarındaki çatlakları  sayarım bir bir. Pencere kenarına konup kalkan kuşların ürkekliğini duyarım. Onun gözünden beklediklerini okurum. İntizarın ateşini duyarım sinemde. Sarılmaya yeltenirim belki, o da ağlar. Ağlar da akar içinden bekledikleri, gelmeyenleri. Ağlar da söner belki, intizarın ateşi. Ağlar da anlar belki, bunca yıldır bir göz yaşını beklediğini.

                                   

                                                                   ‘’Hasretinle yandı gönlüm

 Yandı yandı, söndü gönlüm

 Evvel yükseklerden uçtu

 Düze indi şimdi gönlüm

Gözlerimde, kanlı yaşlar

Hasretin bağrımda kışlar

Başa geldi, olmaz işler

Bin bir dertle, doldu gönlüm

 

Gelecektin, gelmez oldun

Halimi hiç, sormaz oldun

Yaralarımı sarmaz oldun

 Yokluğundan soldu gönlüm’’

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?

21 Points
Sevdim Sevmedim

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Loading…

0