in

‘Göğe baktıran’ şair Turgut Uyar’ın doğum günü

“İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım” diye başlayan Göğe bakma durağı şiiriyle herkesi göğe baktıran şair bugün hayatta olsaydı 93. yaş gününü kutluyor olacaktı. 93. yaşında şiirleriyle ve hayatıyla Turgut Uyar…

Bugün, Göğe Bakma Durağı, Acıyor gibi unutulmaz şiirleri yazan İkinci Yeni akımının öncülerinden şair Ahmet Turgut Uyar’ın doğum yıldönümü. 4 Ağustos 1927’de Ankara’da doğan 22 Ağustos 1985’de hayatını kaybeden Turgut Uyar, mutsuzluğu, umudu, ayrılığı, kavuşmayı, özlemi, hüznü ama en çok da insanı anlatan şiirleriyle tanındı.

Konya Askeri Okulu, Işıklar Askeri Hava Lisesi ve Askeri Memurlar Okulu’nu bitirip, Posof, Terme ve Ankara ‘da personel subayı olarak görev yaptı. Henüz Askeri Memurlar Okulu’nda öğrenciyken 1947’de Yezdan Şener ile evlendi.18 yaşında baba olan Turgut Uyar’ın bu evlilikten Semiramis, Tunga ve Şeyda adında üç çoçuğu oldu.

1966 yılında ilk eşi Yezdan Şener’den boşanıp İstanbul’a yerleşen Turgut Uyar o dönem Cemal Süreya ile ilişkisi bitme aşamasında olan öykü yazarı Tomris Uyar ile şiir üzerine mektuplaşmaya başladı.

Turgut Uyar’dan Tomris’e Dizeler

Herkes seni sen zanneder.
Senin sen olmadığını bile bilmeden,
Sen bile
Seni ben geçerken
Derim ki,
Saati sorduklarında;
Onu ”O” geçiyordur
Kimse anlam veremez.
Tamir ettirmedin gitti derler şu saati.
Ettirmek istiyor musun demezler.
Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.
Zamanı durdururum yüreğimde,
Sensiz geçtiği için,
Akrep yelkovana küskündür.
Şu bozuk saat çalışsa benim için ölümdür.
Bil ki akrep yelkovanı geçerse,                                                                                                          Atan bu yüreğim durur.
Bırak bozuk kalsın, hiç değilse
Bir bozuk saattir yüreğim, hep sende durur.

Turgut Uyar.

haberin devamı için: https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/goge-baktiran-sair-turgut-uyarin-dogum-gunu,xag7M6zNhEydtTnpsG0ZMw/K0CSThpHDEOJuYqOboq0UQ

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sevdiniz mi?

Avatar Yazar

Yazar Fidan

Editör

ARAMANIN AŞKINA AŞIK OLMAK !

.gönül.