in

Herkesin içinde yatan

Topuk topuk olmuş ellerine bakarak bir şiir yazmak istedim

İçim acıdı, duygusal bir boşluğa düşüverdim. Düşmek bizim işimizdir bilirsin.

Sonra fark ettim ki sen de zaafları olan, yüreği yanık, özlemi olan, yaşamadığını yaşamak isteyen, avuçları özgürlük kokan normal bir insansın.

Ben ise senden yana zayıf olan, geçiremediğimiz zamanın noksanlığından yanık, beklemeyi öğreten yoksulluğa mahkumum, avaz avaz bağıran türküyü açıp efkar dağıtıyordum.

Cuma günleri bitmek bilmeyen İstiklal Marşında terler döken, nefesimi tutarken aniden bastıran hıçkırık sesiyle bütün başları kendine çeviren, utanan sıkılan, küçücük bir kız çocuğuydum.

Zamanla anladım ki sana doğru koşan ayaklarım hiçbir zaman sana yetişmedi, hep bir adım ötede, hep bir adım beride durdu.

Pencereden baka baka eskittiğim yüzüm benden alınan güzelliğimin ötesinde bana bir şey vermiyordu. Yağmurun cama şiddetle vuruşu ürkütürken sesleneceğim bir sıfat olmayışını anlatamamakla kalakalmışım.

O toprağı, o sesleri, o kuşların uçuşunu hayal ederken beni şehre esir eden kariyer denen girdabın sürüklenmesinden çoktan vazgeçmiştim.

Keşke vazgeçtiğim sadece mesleki ahlak öğretisi olsaydı. Ben ve biz o geminin gelme ihtimalinden de vazgeçmiştik. Düşünsene vazgeçilmesi mümkün olmayandan vazgeçmiştik.

Hani bir kapı vardır; arkası kocaman bir bahçedir, bilirsin kimse giremez. Sığınaktır, huzurdur, güvendir. İşte biz ondan yana ötelere atılmıştık. Tercih etmediğimiz ölü taşlara emanet edilmiştik.

Direnmeyi öğrenmiştik, uğruna diretilen bedelin ne olduğunu bilmeden öylesine güçlüydük öylesine serbesttik ki, bir daha hiç tutsak olmamıştık.

İşte şimdi anlıyorum ki herkesin içinde yatanın kurbanıydık. Mükellef olduğumuz maruzatlarımız vardı. Mağdurduk ama asla mağrur değildik.

B.K

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?

17 Points
Sevdim Sevmedim

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Haykırışlar

BAHAR