in

Heybedar’ın yayın politikasına dair

Değerli okur ve yazarlarımız,

Bildiğiniz gibi Heybedar, dijital yayına devam etme kararını aldığı günden beri çeşitli araçlarla platformu genişletmeyi ve elbette sürdürülebilir kaliteli bir yayın oluşturmayı amaçlamaktadır. Yazacağım bu metinde de yayın politikamızdan -ki bu tamlamaya henüz ısınamadım- elimden geldiğince bahsetmeye çalışacağım. Matbu yayından dijital yayına geçerken metin kalitesinin düşmesinden her ne kadar endişelenmiş olsak da, sitede yaptığımız son güncellemeden sonra gelen metinlerin matbuda yayınladığımız kalitede olması bizi çok mutlu etti. Hatta geçtiğimiz dört ay içinde çok beğendiğimiz, heyecanla okuyup paylaştığımız yazılar oldu. Heybedar olarak kaliteli metinleri yayınlamaya özen gösterdik, bundan sonrasında da yazı kalitemizin düşmemesi için elimizden geleni yapacağız.

Mutfakta şimdilik iki kişi çalışıyoruz. Bu yüzden geri dönüşlerde bir süre daha kısa gecikmeler yaşanmaya devam edebilir. Ancak iyi yazılara her zaman hızlı bir şekilde dönüş sağlıyor, hatta mümkünse aynı gün yayına almaya çalışıyoruz.

Yazılarınızın, bir an önce yayına girmesini istiyorsanız, Türkçe karakter kullanımı, yazım, noktalama, paragraf kullanımı gibi en temel ve basit kurallara uymanızı ve  anlatıma önem vermenizi rica ediyoruz. Bu yüzden bunlara dikkat etmeniz sizin için de faydalı olacaktır. Biyografi, röportaj, deneme ve öykü kategorilerine öncelik tanıyoruz. Bunun dışında haber yazıları (kültür-sanat) yazacak muhabirlere de ihtiyacımız olduğunu ve artık Heybedar’da güncel konularla ilgili yazılara da yer verebileceğimizi belirteyim. Konusunu ve anlatımını beğendiğimiz fazla hata içermeyen yazıları düzenledikten sonra yazarı bilgilendirip yayına alıyoruz. Bu süreç zaman aldığı için yine gecikme yaşayabilirsiniz. Velhasıl, yayına en hazır yazı her zaman en önce yayına girer.

Burada yayınlanan metinlerin benim ve Melek’in onayından geçerek yayına alınması o metnin edebi bir metin olduğunu ifade etmeyeceği gibi reddettiğimiz her yazının da kötü olmadığını eksik veya kusurlu olduğu için yayına alınmadığını bir kez daha söylemiş olayım.

Ana ekranımız heybedar.com olsa da zaman zaman seçkiye dahil etmediğimiz yani heybedar.com’da yayınlamadığımız ama masa’da yer verdiğimiz yazılar olacaktır bunu da yazıyı yazarlarımızın yorumuna açmak için yapacağız.

Sosyal medya hesaplarımızda etkileşim her ne kadar düşmüş olsa da sitenin ziyaretçi raporları oldukça güzel. Şimdiye kadar erişmiş olduğumuz yazar sayısına gelince tahmin ettiğimiz düzeyde ilerliyor. 1000 yazara ulaştıktan sonra bir sonraki güncellemeye kadar yazar alımını kapatacağız.

Bir ekrandan yazı okumak zor, biliyorum. Ancak ne kadar çok yazı okur ve yorumlarsanız, o kadar fazla insan da sizin yazılarınıza önem verecektir. Bu yüzden yazılarınıza ayırdığınız vakti biraz da okumaya ayırın derim. Yazılarınıza gelen yorumlar arttıkça yazmaktan daha çok keyif alacağınıza emin olabilirsiniz.

Pazar yazıları başlığıyla haftalık yazmaya çalıştığım yazılara okulumun yoğunluğundan dolayı bir süredir devam edemiyorum. Zaman buldukça site kullanımı hakkında yazılar yazmaya devam edeceğim. Sorularınızı ve eksik bulduğunuz noktaları yorum bırakabilir, Heybedar’da yazmak için yazar ekranımız masa’dan kaydolabilirsiniz.

Son olarak, bizim de çoğunuz gibi asıl işimizin yazı yazmak  olmadığını ve günlük işlerimizden artan zamanlarda burada olduğumuzu belirterek sizlerden biraz daha anlayış diliyor, yazılarınızın tamamı reddedilse bile yazmaktan vazgeçmemenizi rica ederek müsadenizi istiyorum.

Heybedar günler diliyorum.

Mustafa Buğur | yayın yönetmeni

Sevdiniz mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

 1. İyi günler,
  Başarılı yayınlar;

  Yanlış ve ya noksan girdiğimiz yazı-resim ve sözlerimizin
  Düzeltilmesi veya tamamen silinmesi butonunuz
  maalesef çalışmıyor gibi görünüyor.

  Bugün az önce girdiğim 19 mayıs 1919 adlı Bayram Tebriğinde
  Kış resmini silmek istedim
  ancak
  silinmedi.

  “Sime” butonunuzu tam aktif hale getirirseniz
  güzel olacaktır.

  tekrar 19 Mayıs Bayramımız
  Milletimize – Devletimize ve Hepimize
  Kutlu-Mutlu olsun. Amin…

Loading…

0