in

İstanbul’da Gezilecek Yerler, Kesinlikle Görülmesi Gereken Mekanlar…

places to visit in istanbul

“İstanbul bugüne dek kentin Bizans ya da Osmanlı dönemlerini anlatan bilimsel kitaplar, Konstantinopolis-İstanbul’un ne kadar önemli bir imparatorluk merkezi, strateji ve iktisat açısından ne kadar önemli bir yer, farklı (hatta çelişkili) uygarlıkların ve dinlerin ne kadar önemli bir buluşma noktası olduğunu bilme olanağını bana sağlamıştı. Ne var ki, yargılarım soyuttu, zira binlerce ve binlerce insan sayesinde oluşan bu görkemli gerçekliği elle tutulur, gözle görülür biçimde kavrayamamıştım. İstanbul’un gerçek yüzüyle karşılaşınca, Bizans ve Osmanlı tarihi üstüne tutkuyla sürdürdüğüm öğrenimimin çok yetersiz olduğunu hissettim”
-Robert Mantran-

İstanbul’un her noktasını görmek istiyorsanız doğru konumdasınız. Hafta sonu gezilecek  yerler listesine eklemeniz gerekecek çok yer var. Kuşkusuz doğru yerdesiniz. Hadi başlayalım.

İçindekiler

[su_button style=”bubbles” background=”#1a7bb8″ color=”#d20f0f” wide=”yes” center=”yes” icon_color=”#dac412″]-Sultanahmet Meydanı[/su_button]

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı-İstanbul

İstanbul’un yerli ve yabancı turistlerce ilk tercih edilecek mekanlardan birisi olan Sultanahmet Meydanının tarihi Romalılara kadar uzanır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında kırk gün kırk gece süren şehzade sünnet düğünleri, eğlenceler At Meydanı diye adlandırılan Sultanahmet Meydanında yapılır, üstüne üstlük yeniçeri isyanları da bu alanda gerçekleşirmiş.

Sultanahmet Meydanında;

-Üç dikili anıt(Sultanahmet’in Ünlü Üçlüsü)

-Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın Sarayı

-Alman Çeşmesi

-Sultanahmet Cami

-Ayasofya

-Topkapı Sarayı

-Arkeoloji Müzesi

-Aya İrini Kilisesi

-Vakıflar Halı Müzesi

-Dede Efendi Evi

gibi görülmesi gereken yerler var.

-Kapalıçarşı (Grand Bazaar)

Kapalıçarşı
Kapalıçarşı

Kapalıçarşı İstanbul’un Beyazıt ilçesinde bulunan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biri. Kapalıçarşı ‘da yaklaşık 4.000 dükkan ve 25.000’e yakın çalışan bulunmaktadır. Yabancı turistlerin en gözde mekanlarından birisidir. Kapalıçarşı’yı her yıl dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından 40 milyonu aşkın kişi ziyaret ediyordu. Kitap okumayı sevenlere güzel bir haberim var. Hemen yanında İstanbul Sahaflar Çarşısı yer almaktadır. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

-Taksim Meydanı

Taksim Meydanı
Taksim Meydanı

İstanbul denilince Sultanahmet Meydanı’ndan sonra akla ilk Taksim Meydanı geliyor. Şehrin en hareketli noktalarından biri olan Taksim Meydanı daire şeklinde ve hemen ortasında Cumhuriyet Anıtı bulunuyor.  İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan ve İstanbul kentinin en ünlü noktalarından biri.

Taksim Meydanı ve çevresi aynı zamanda kültür, eğlence ve büyük bir alışveriş merkezidir. Çok sayıda sinema ve tiyatro salonu, mağaza, sanat atölyesi, bar , disko, sergi salonu ve  kafe barındırır. Gündüzleri kalabalık olduğu gibi gece vakitleri bile o derece kalabalık olan nadir mekanlardan biridir.

-Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, İstanbul’un Fatih ilçesinin Eminönü semtinde yer alan tarihi güzel bir parktır. Gülhane Parkı 2001 yılına kadar Gülhane Hayvanat Bahçesi olarak işlevini sürdürmekteydi. 8 Eylül 2001 tarihinde baskılara daha fazla dayanamayarak kapatıldı. O zamanlar hayvanat bahçesi iken gitmek istediğim bir gün yola çıkmıştım. Fakat 8 Eylül 2001 Cumartesi günü bir sabah ziyaretine gittiğim de artık kapatılmıştı.

Gülhane Parkı, girişleri ücretsizdir. Oldukça büyük bir alanı kaplayan Gülhane Parkı’nda etkileyici Boğaz manzarasına sahip çok güzel ağaçlar, bahçeler, havuzlar  ve açık hava kafeleri bulunuyor. Hem turistler hem de yerli halk için oldukça popüler. Parktaki açık hava kafelerinden birisinde dinlenebilir ve Boğaz manzarası eşliğinde huzurlu ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

-Gezilecek yerlere diğer yazılarımızda ayrıca ayrıntılı bir şekilde yer verilecektir;

-Aya İrini Kilisesi

-Rumeli Hisarı

-Yıldız Sarayı

-Anadolu Hisarı

-Fatih Camii

-Pierre Loti Tepesi

-Belgrad Ormanı

-Kemerburgaz Kent Ormanı

-Sakıp Sabancı Müzesi

-İstanbul Oyuncak Müzesi

-Emirgan Korusu

-Atatürk Arboretumu

-Fenerbahçe Parkı

-Nişantaşı

-Bebek

-Eminönü ve bir o kadar güzel yerler var.

Sevdiniz mi?

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Klein veya Freud Mu? Hayır Bu Bir Sevda

Arıyorum