in

GüzideGüzide

Kont Ostrorog | M.Gizem Akbulut

Bu aralar bir sebepten Osmanlı tarihinde yaşamış, önemli ailelere merak salmış vaziyetteyim. Özellikle araştırdığım bir aile var ama o kadar çok ve önemli ilginç hikayeleri olan aileler var ki, onlardan da bahsetmeden geçemeyeceğim.

Kont Ostrorog’ta bunlardan bir tanesi. Kendisi Sorbonne mezunu bir İslam hukukçusu. -Evet o zamanla İslam hukuku diye çok geçerli bir alan var çünkü Osmanlı ile yapılan tüm ticari anlaşmalar İslam hukukuna göre yapılmakta ve boğazları kullanan Avrupa ülkeleri için bu bölüm büyük önem taşımakta.- Aslen Polonya kökenli bir Fransız. 1800’lü yılların başında Polonya-Rus savaşı döneminde Polonya’yı terk etmek zorunda kalmışlar ve Fransa’ya yerleşmişler.

Istanbul ile bağlantısı ise tamamen tesadüf, Kont Leon Ostrorog, Sorbonne’da okurken Arap İzzet Paşa’nın oğlu ile tanışıyor, sonra onun daveti ile ilk kez İstanbul’a tatil için geliyor ve çok beğenmesi sonrasında da devamlı gelip gitmeye başlıyor. Kont’un ilk gelişinin tarihi 20 yaşında yani 1887 yılı olarak belirtilmektedir.

Türkçe, Arapça ve Farsçanın yanında 7 tane dili ana dili gibi konuşan Kont, bir rivayete göre, 1890’larda Osmanlılarca davet edilmiş, bir başkasına göre de Fransız hükümetince mali konularda danışmanlık için Osmanlı hükümetinde görevlendirildiğini belirtirler.

1908 de İttihatçıların iktidara gelmesi onun için önemli bir dönemin başlangıcı olur. Osmanlı hukukunu ıslah için projeler vermek amacıyla Adliye Nazırlığı’nda hukuk müşavirliğine getirilir. En büyük yapmaya çalıştığı iş ise, kapitülasyonları islam hukukuna göre değerlendirerek iptal edilmesine çalışmaktır ve bunun da olmasının yolunun Laiklik olduğunu söylemekteydi. Daha sonrasında da hepimizin bildiği gibi 1914 yılında bu şekilde kapitülasyonlar kaldırılabildi.

İşin biraz da magazin boyutuna geçersek, şu anda Rahmi Koç’un yaşadığı Kandilli’deki yalının sahibidir Kont Ostrorog. Döneminde bir çok ünlü kişiyi evinde verdiği davetlerde ağırlamıştır. Ünlü Fransız yazar Pierre Loti ile Claude Farrere İstanbul’a gelişlerinde bu yalıda misafir edilmişler, onları Fransa eski Cumhurbaşkanı Georges Pompideu, Danimarka Prensesi Margarite, Dürrüşehvar Sultan gibi ünlüler de izlemiştir.

Daha sonrasında torun Ostrorog bu geleneği devam ettirmiş fakat belirli bir süre sonra maddi ve sağlıksal problemlerden dolayı imkanı el vermemiş. İşte Rahmi Koç’ta bu dönemden kendilerini tanımakta, yalıya misafirliğe gitmesinden dolayı da evi bilmektedir. 2004 yılında da satışa çıkınca kendisi satın almış ve hayatını bu yalıda devam ettirmektedir.

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sevdiniz mi?

Avatar Yazar

Yazar heybedar

Heybedar Dergisi Yazı İşleri

Ben Miyim?

M. Fatih Kutlubay ile Röportaj: ”Öykü benim için bir kaçış odası”