in

Madam Eleni’nin Aşkı | Tekin Deniz

Madam Eleni. Tüm çalışanları sendikalı. Galata’dan inince, Çapraz’ın meyhanesinin köşesi. Yüzlerce aşığı olmasına rağmen,bir hamala tutulmuştu Eleni. Avrupa birahanesinde,aşığı olan bir subayı reddeder. Subay da “gururunun incitildiğini” söyleyip onu bıçaklar. Yaralı Eleni,şarap şişesini tezgaha vurup parçalar ve subayın boynunu hacamat eder. Bir hafta hasta yatar Eleni. Sonra ölür. Tabutunu taşıyanlardan biri de aşığı olduğu hamaldır. Fakat hamalın ne Eleni’den ne de aşkından haberi vardır.

Etraftan “Kötü kadındı” denildiği için cenazeye kimse gelmez. Sermayelerden vefalı Virjin parayla dört hamal tutar. Eleni de son yolcuğunu bu şekilde sessiz sedasız sevdiği hamalın omuzları üstünde yapar.

Şayet bir yolunu bulur da 1917 yılının Temmuz ayının 16’sına giderseniz,Çapraz’ın meyhanesinin köşesinde çalan laternanın müziğiyle dans eden,kahkahası tüm Beyoğlu’nu saran bir kadın görürsünüz. Na işte o bizim Eleni’dir. Camgöz Eleni.Mavi mavi..Kimse bilmez,ne dışını,ne içini.

Eleni’nin sermayelerinden Virjin de Edirnekapı’lı bir gence aşıktı. Bu delikanlıyı Şehzadebaşı’nda,Şark Tiyatrosu’nda görmüş. Fındık fıstık satıyormuş oğlan. Virjin ise devrin en meşhur kadınlarından. Yani ünlü kantocu Peruz bir ise Virjin iki. Namı yıkıyor cihanı.

Beyazıt’tan kokusu duyulurmuş Virjin’in. En namussuz Fransız malı kokular sürermiş ki tanesi bir apartıman parası. Şehzadebaşı’na sırf o fıstıkçı oğlanı görmek için gidermiş.Nesini sevmiş bu garip veledin o da ayrı konu. Kara kuru bir oğlan. Fakat tutulmuş işte.

Peruz, Virjin’in tiyatroya gelmesinden rahatsız olmuş bir müddet sonra. İki pehlivan aynı yerde olmaz derler ya hani o hesap. Serasker Asım Bey’in serseri küçük oğlunu musallat etmiş Virjin’in başına. Hanlar hamamlar sermiş önüme ama yok. Bizimkinin gözü yine çulsuz  oğlanda.

Naşid’in ünlü Sürpik Dudu rolüne çıktığı gece Virjin de oradaymış. O gün alkollüymüş. Oyunun ortasında bir yandan ağlamış bir yandan küfretmiş. Locada oturan bir zabit de Virjin’i saçlarından sürükleyip dışarı atmış. Naşid,kadını tanıdığından bir adamını göndermiş yardıma.

O geceki hadise epey büyümüş. Serseri Asım,ahalinin galeyana gelişinden korkup Virjin sevdasından vazgeçmiş. Virjin’in Galata’daki evini ateşe vermişler. Naşid’e sığınmış Virjin.O da Edirnekapı’daki bir tanıdığının evine göndermiş kadını. O tanıdığının oğlu da bizim fıstıkçıymış.

Sapsarı saçlarını siyaha boyatmış Virjin.Topkapı civarında,Kavas’ın Bahçesi denilen yerin az yukarısında bahçeli bir ev satın almış. Adını da değiştirmiş. Müslüman halka karışmış Yıllarca marul,kiraz,armut yetiştirip satmışlar burada. Fıstıkçı oğlan ile muradına ermiş Virjin.

Fakat oğlan bir müddet sonra parayla ne edeceğini bilememiş. Kendini Sarayburnu’ndaki kumarbazların oyuncağı etmiş. Nerden duymuşsa, Virjin’in Galata sermayelerinden olduğunu da öğrenmiş. Kadını satmak istemiş. Dövüp altınlarını almış. Parasını almış. Öfkeden delirmiş Virjin.

Kendisini satmak için geldiği gece,Virjin evvelce hazır ettiği kamayla erkekliğini uçurmuş oğlanın. Marul tarlasına fırlatmış. Kavas’ın Bahçesi’ne gelen çalgı çengi takımının arasına karışıp Edirne yolunu tutmuş. Bir daha da ne adını ne sanını duyan çıkmış.

Yanınızdayken dizlerinizin titrediği,kalbinizin küt küt attığı,içinizi dışınızı ter bastığı kişi değildir gerçek aşkınız. Asıl sevdanız:yanında en rahat,en güzel,en gerçek,yani en kendiniz hissettiğiniz kişidirAslan da tavşanı sever ama aşk değil açlıktır bu.Hamal,fıstıkçı,paşa!

Gör ki şu üç günlük dünyada neler gelir garip başa…

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0