in ,

Sessizliğe Sığınanlar

Sanat için sanat yapan çoğu sanatçı bir nevi toplumun nabzını tutmayıp, gördüğünü görmemezlikten geliyor. Kendi içinde yarattığı dünyada, kendi seneryosuyla kürsüye çıkmaya alışmış bir şekilde geçiriyor ömründen seneleri. Odasından bir duvar dışarısında yaşanan badireleri akarsuda akan su gibi izlemeyi alışkanlık edinmiş gibi. Ama bilmiyor ki bu badirelerin derenin yatağını gittikçe daraltığını ve önlenmesi imkansız bir selin, yatağından taşan suyuyla kendini de alıp götüreceğinden bir haber! 

Bu ağır sözleri sadece sanatçıya yüklemek yakışı kalmaz. Bu durum toplumun her damarında gezen ve  kılcal damarlarında dahi faaliyetlerini devam ettiren her bireyin sanatçı kadar yükü ve sorumluluğu olduğunun ispatıdır. Bununla birlikte gören, duyan; hissedip ve anlayan her ferdin söylecek çok sözü var. Fakat söylenmiyor.

Akıllara ve dillere vurulmuş gemden sadece ısmarlanmış sözler çıkıyor. Orijinallikten uzak, kiralanmış söz anlayışında mantıktan çıkmış tek bir söze denk gelinmiyor. Bu uyuşmazlığın bir suçlusunu, bir tek nedenini arıyoruz ve bulduğumuzu zannederek sağı solu taşlıyoruz. Fakat bilinmiyor ki aradığımız ilk suçlunun aslında aynada bize susa susa baktığından da bir haberiz.

Hepimiz suçluyuz o zaman bu durumda. Bunun en güzel örneği biraz ironiye kaçacak ama Adem ile Havva bunun çok yerinde bir örneği. Elmayı almakla suçlanan Adem sürgün edilirken fiilen masum olan Havva da aynı günahla sürgün edildi. Adem cezalanırken Havva susuyordu. Ama sonuç ikisi için de aynı oldu. Bizler de şu an susurak  Havva’nın Adem’den sonraki ikinci günahını işliyoruz. 

Geldiğimiz son noktada susarak kabullenilen kaderden bir üst kader olmadığını, bu yazgının değişmesinin de tek bir eylemle  olacağı kesindir o da susmayarak. Bundan sonrası için çok söze gerek yok. Birlikte gözümüzü açıp ve geri kapattığımız hayatlarımızda ya beraber batacağız ya da beraber çıkacağız. Başka yolu yok bunun!

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0