in

GüzideGüzide

The Beatles Dosyası: Bir Efsanenin Doğuşu

Babam The Beatles için ‘’Bitılslar’’ (evet, Bitılslar diyor) ‘’Bu çocuklar efendiydi’’ cümlesini kuruyor. Efendi olmalarını da konserlerinde sahneye takım elbiseyle çıkmalarına bağlıyor. Peki her takım elbise giyen insana ‘’efendi’’ gözüyle mi bakacağız? Ya da soruyu şu şekilde değiştirelim: The Beatles gerçekten de babamın dediği gibi ‘’efendi’’ bir müzik grubu muydu?

Milyonlarca kızın hayranlık değil aşk duyması, yazıp besteledikleri şarkıların hikaye ve evrimleri, yarattıkları sansasyonlar, kraliyet ailesinin takdirini kazanmaları, Paul McCartney öldü iddiaları, John Lennon’un öldürülmesi ve daha bir sürü olay.

Paul McCartney, John Lennon, George Harrison ve Ringo Starr’dan oluşan bu grubu anlatmaya başlamadan önce biraz daha geriye gidip The Beatles öncesine de bakmamızda fayda var.

1950 yıllarına doğru gidersek, John Lennon’un Elvis Presley sayesinde Rock’n Roll ile ilgilenmeye başladığını söyleyebiliriz. Elvis Presley sayesinde başlayan bu Rock’n Roll sevgisiyle John Lennon, arkadaşı Pete Shotton ile beraber bir müzik grubu kurmaya karar verir. Kurdukları gruba da The Quarrymen ismini verirler. Kısa bir süre sonra da gruba katılan üyelerden biri de Bill Smith olur. Fakat grup, katılan üyeler konusunda sürekli sıkıntı yaşar çünkü gruba katılan üyelerin enstrümanlar konusunda yetersiz olması, grup üyelerinin sürekli değişmesine yol açar. Bir müddet sonra John Lennon’un yolu Paul McCartney ile kesişir. McCartney ve Lennon, 6 Temmuz 1957 yılında gittikleri bir partide tanışırlar. Lennon, McCartney’den gruba dahil olmasını ister. Böylelikle bu ikili aynı grubun üyesi olurlar.

1958 yılına gelindiğinde de grubun üyeleri hala değişmeye devam ediyordu. Tam da bu senede, gelecekteki The Beatles grubunun bir diğer üyesi George Harrison aralarına katılır. İçeriğinde That’ll Be the Day isimli coverlanmış bir şarkı ve In Spite of All The Danger isimli Harrison ve McCartney bestesi olan bir demo kaydederler. Fakat bir hevesle kurulan bu grubun ömrü pek uzun olmaz ve 1958 yılında dağılır. John Lennon ve Paul McCartney beraber çalmaya devam ederken, George Harrison başka bir gruba gider.

Bir yıl sonra bu ayrılığa dayanamayıp Lennon, McCartney ve Harrison tekrar bir araya gelme kararı alırlar. Fakat bu sefer yanlarında John Lennon’ın çocukluk arkadaşı Stuart Sutcliffe’de vardır. Yeni gruplarının ismi The Sickless olsun derler fakat Paul McCartney farklı bir öneri ortaya atar. Bu öneri de ritim anlamına gelen beat kelimesinden türettiği The Beatles ismiydi.

1960 yılı geldiğinde, Liverpool’da efsane grup The Beatles’ın temelleri atılmış oldu.

Tüm bunlara rağmen grubu daha tam olarak oturtmuş değillerdi. Gruba önce baterist olarak Pete Best gelir ve grup Almanya’da çalmaya başlar. Almanya’da çalmaları George Harrison’un başını derde sokar. Harrison, yaşı hakkında yalan söylediği için sınır dışı edilir. Bir süre sonra da Tony Sheridan tarafından beraber çalma teklifi alan grup, bu teklifi geri çevirmez ve beraber çalışırlar. Yavaş yavaş, Almanya’da listelere girmeye başlar. Böylelikle de bu ülkede tekrar çalma fırsatı yakalarlar. Almanya’daki son konserlerinde yine bir ayrılık mevzusu ortaya çıkar. John Lennon’un çocukluk arkadaşı Stuart Sutcliffe gruptan ayrılıp Almanya’da yaşama kararı alır. Böylelikle de grup İngiltere’ye geri döner.

1962 yılına gelindiğinde grup albüm çıkartmak için birçok firmaya gider. Ne yazık ki bu firmaların çoğu kapıyı yüzlerine kapatmıştır. Bunun nedeni de yazdıkları şarkıların artık modasının geçmiş olduğunu iddia etmeleriydi. Fakat grup pes etmeyip arayışlarını sürdürdü ve en sonunda EMI yetkilisi George Martin ile bir yıllığına sözleşme imzaladılar. Bu sözleşmenin ardından gruptan yine ayrılık haberi gelir. Davulcuları Pete Best’in hem klasik The Beatles saç şeklini kabul etmemesi hem de hastalığı yüzünden birçok konsere katılamaması sonucunda diğer grup üyeleri Pete Best’in gruptan ayrılmasına karar verdi.

Bu ayrılık sonucunda gruba Ringo Starr dahil edildi. Böylelikle de The Beatles grubu yapbozun son parçasını da tamamlamış ve dünyayı sarsmaya hazır hale gelmişti.

(Yazının devamı haftaya gelecek)

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0