in

GüzideGüzide

The Beatles Dosyası: ''İsa'dan daha popüler…''

The Beatles müziği zamanla müzikal açıdan ciddi anlamda değişim gösterdi. 1965 yılında Rubber Soul ve 1966 yılında Revolver albümlerini çıkardılar. Bu albümlerde de rock soundunun daha da ön planda olduğu görüldü. Aynı zamanda bazı şarkılarında da psychedelic müziğin etkileri net bir şekilde fark ediliyordu.

Grup 1966 yılında çıktıkları Asya turnesinde sorunlar yaşadı. Japonya’da düzenlenecek olan konser alanı dövüş sanatları merkezi olduğu için bazı sağ görüşlü Japonlar tarafından protesto edildi. Bu nedenle de güvenlik arttırıldı, kalabalık bir polis koruması altında konser düzenlendi.

Filipinler’e konser için giden grubu, o dönemin devlet başkanının eşi kahvaltıya davet eder, fakat grubun menajeri Brian Epstein bu tür davetlere grup üyelerinin olumlu bakmadığını söyledi. Televizyonlarda bu haber yayınlanınca ülkede The Beatles’a karşı büyük bir öfke duymaya başladılar. Grup Filipinler’den ayrılırken güvenlikleri sağlanmadı ve saldırıya uğradılar.

Fakat bu problemlerin en büyüğü şüphesiz ki John Lennon’un Amerika’daki röportaj sırasında espiri amaçlı söylediği ‘’İsa’dan daha popüleriz’’ cümlesiydi. Bu cümle İngiltere’de pek ciddiye alınmadı çünkü İngilizler, Lennon’un espirilerine alışkındı fakat Amerika’da büyük sorun haline geldi. Tepki olarak The Beatles plakları yakıldı. John Lennon kurduğu cümle için özür dilediyse de bu öfke uzun bir süre daha devam etti. John Lennon’un ölümünden yıllar sonra (2008 yılında) Vatikan, Lennon’u bağışladığını açıkladı.

11 Ağustos 1966 yılında Amerika’da son turnelerini düzenlediler. Turneden sonra da George Harrison Hindistan’da gitar dersi aldı, Paul McCartney bir filmin müziklerini yaptı ve John Lennon’da How I Won the War isimli filmde rol aldı ve böylelikle de Yoko Ono ile tanıştı.

Revolver albümü çıktıktan yaklaşık yedi ay sonra tekrar stüdyoda albüm kayıtlarına başladılar. Bu albüm kaydı 129 gün sürmüş ve ortaya The Beatles’ın en iyi işi olarak nam salan Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albümü çıktı. Bu albümdeki şarkı sözlerinde uyuşturucu ile etkileşimli sözler dikkat çeker. Buna örnek olarak Lucy in the Sky with Diamonds şarkısına bakabiliriz. Şarkı isminin ilk harflerine bakıldığı zaman ortaya LSD kelimeleri çıkmaktadır. Grubun buna dair bir açıklaması yok. Belki gerçekten LSD göndermesi var, belki de bu durum tamamen tesadüftür.

24 Ağustos 1967 yılına gelindiği zaman The Beatles üyeleri Hintli bir guru olan Maharishi Mahesh Yogi ile tanıştı. Böylelikle de grup, birkaç gün sonra Galler’deki ilk toplantılarına katılmaya başladı.

27 Ağustos 1967 yılında grup için çok önemli biri olan menajerleri Brian Epstein uyuşturucudan hayatını kaybetti. Epstein’in ölümü John Lennon’u çok etkiler, çünkü Epstein ile arasında sıkı bir bağ vardı. Meydana gelen bu ölüm tabir-i caizse Lennon’un her şeyi salmasına neden oldu. Lennon, The Beatles grubundaki liderliğini kaybederken devreye Paul McCartney girer ve grubun ayakta kalabilmesi için daha çok çaba göstermeye başlar.

1968 yılında The Beatles üyeleri Hindistan’a gitti. Burada Maharishi ile birlikte uzun süre meditasyon ile alakalı çalışmalar yaptılar.

Hindistan’dan döndükleri zaman McCartney ve Lennon, Apple prodüksiyon şirketini kurdular fakat bu konuda tecrübesiz oldukları için sorunlar yaşadılar. Söz konusu durum grubun müzik alanındaki birlikteliklerini de olumsuz etkiledi. Aynı sene içerisinde bir The Beatles şarkısı olan Yellow Submarine ile aynı ismi taşıyan çizgi filmleri yayınlandı. Yellow Submarine çizgi filmi ne yazık ki beklenen olumlu tepkileri toplayamadı.

Grup Amerika’ya döndüğü zaman yeni albüm çalışmalarına başladılar. The Beatles ya da White Album olarak da bilinen bu albüm çalışmalarında birçok kavga, tartışma vardı. Ringo Starr dört şarkının kayıtlarına girmediği için onun yerini doldurma görevi Paul McCartney’e kalmıştı. George Harrison’un bestelerine yeteri kadar yer vermemeleri bir diğer sorundu. Bunun dışında da grup en başından beri kayıtlara eş veya kız arkadaşlarını getirmeme kararı almıştı. John Lennon verilen karara uymayıp Yoko Ono’yu kayıtlara getirmeye başladı. Lennon’un eşinin her şeye karışması, gruba tavsiyeler vermesi tansiyonun yükselmesine neden oldu.

İki diskten oluşan albüm çıktığı zaman, diğer The Beatles albümleri kadar büyük ilgi gördü. Rolling Stone, grubun çıkardığı yeni albümü ‘bir çatı altında dört solo albüm’ diyerek tanımladı çünkü albümdeki şarkılarda dört farklı tarz bulunuyordu. Albüm çıktıktan sonra The Beatles üyeleri televizyona çıkmamaya başladılar. Aynı zamanda da hiç birlikte röportaj vermediler. Böylelikle dörtlü birbirinden daha da uzaklaşmış ve grubun dağılması an meselesi haline gelmişti.

devam edecek…

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0