in

GüzideGüzide

The Beatles Dosyası: Please, Please Me

İlk albümün heyecanını yaşayan grup, o heyecanla çıkaracakları albümlerinin şarkılarını yazmaya başlarlar. Önce ilk single, The Beatles’ın çok sevilen parçası Love Me Do çıktı. Grup bu single ile listelerde 17. sıraya kadar yükseldi. Sonra da 1963 yılının mart ayında Please, Please Me isimli bir albüm çıkardılar. Bu albüm listelerde 2. sıraya kadar yükseldi. Böylelikle de Birleşik Krallık’ta adına Beatlemania denen çılgınlık başladı.

Grup ilk turnelerine 2 Şubat 1963 yılında çıktı. Bu turnede The Beatles en küçük gruptu fakat turnenin bitmesiyle beraber izleyicileri de kendine hayran bırakmışlardı. Bir süre sonra da ikinci turnelerinde iki Amerikalı müzisyenle sahneyi paylaşmış ve Amerikalı müzisyenlerden daha çok ilgi çekmişlerdi. Zaman ilerlemeye devam ederken, The Beatles logosu da hazırdı.

1963 yılında grubun She Loves You şarkısı Amerika’da yayınlandı. Sonra da I Want To Hold Your Hand şarkısına yoğunlaştılar ve bu parçanın klibi tüm Amerika’da yayınlanmaya başladı. Şarkı Amerika’da çalmaya başladıktan sonra, on gün içinde bir milyon kopyası satıldı. Böylelikle The Beatles, Amerika’da programlara çıkmaya da başladı. Amerika’da konuk oldukları ilk programı 74 milyon insan izledi.

1964 yılında ilk The Beatles filmi A Hard Days Night yayınlandı. Aynı zamanda filmin şarkıları da aynı isimli (A Hard Days Night) albümde yayınlandı.

Grup, 20 bin kişinin katıldığı ikinci Amerika turnesini düzenledi ve bu konserin bilet satışlarından 1 milyon dolar kazandılar.

Bir nevi LSD bağımlısı olan grup, 1965 yılında ikinci filmleri olan Help! çekimlerinde de uyuşturucu kullanmaya devam etmişlerdi. Bu filmin şarkıları da aynı isimli (Help!) albümünde yayınlanmıştı.

NOT: Grubun uyuşturucu kullanması, şarkılarının evrilmesine de neden olmuştur diyebiliriz.

John Lennon’un Kraliyet Ailesine Laf Çarpması:

Kraliyet ailesinin de konuk olduğu bir The Beatles konserinde John Lennon, halktan söz ederek ‘’Daha ucuz koltuklarda oturanlar alkışlayabilir’’demiş, sonra da kraliyet ailesini söz ederek ‘’diğerleri de mücevherlerini şıngırdatabilir’’ diyerek cümlesini bitirmiştir.

She Loves You Yes Yes Yes:

Bildiğiniz üzere grubun She Loves You şarkısının nakaratı, ‘’she loves you yeah yeah yeah’’ diye devam eder. Fakat şarkıdaki ‘’yeah’’ kısmı Paul McCartney’in babasının dikkatini çekmiş ve gruba bu konuda ufak bir isyanda bulunmuştur:

‘’Amerikalı olmak zorunda değilsiniz, siz İngilizsiniz. Amerikalılar gibi ‘yeah’ diyeceğinize ‘yes’ deyin. Şarkıyı ‘She loves you yes yes yes’ diye değiştirin’’ demiştir.

devam edecek…

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?