in

İstanbul Üsküdar’da Gezilecek Yerler (Gezilecek Yerler, Aktiviteler + Öneriler)

Üsküdar, İstanbul’un Anadolu yakasında boğaz kıyısında yer alan bir ilçe. Aşağıda Üsküdar’da gezilecek yerler, popüler mekanlar ve nasıl ulaşım sağlayabileceğiniz hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

[su_heading style=”flat-dark” size=”38″]Üsküdar’a Nasıl Gidilir[/su_heading]

Üsküdar’a Eminönü ve  Beşiktaş’tan Şehir Hatları Vapurları, Beşiktaş’tan ayrıca tekneler ile, Sirkeci’den Marmaray ile ve Kadıköy‘den de Sarı Dolmuşlar ile ulaşım sağlamak mümkün.

Üsküdar’ın Semtleri

Üsküdar ilçesinin semtleri aşağıda yer almaktadır;

-ACIBADEM

-ALTUNİZADE

-BAHÇELİEVLER

-BEYLERBEYİ

-BULGURLU

-CUMHURİYET

-ÇENGELKÖY

-FERAH

-KANDİLLİ

-KİRAZLITEPE

-MİMARSINAN

-MURATREİS

-SELİMİYE

-ÜNALAN

-YAVUZTÜRK

Üsküdar’da Gezilecek Yerler, Aktiviteler

Üsküdar’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri sahilden Kız Kulesini izlemektir. Diğer yandan Fethi Paşa Korusu’na geçebilir ve tepesinde çay yudumlayarak İstanbul’un o güzel manzarasını izleyebilirsiniz.

Kız Kulesi

Kız Kulesi-Üsküdar
Kız Kulesi-Üsküdar

Kız Kulesi İstanbul denildiğinde ilk akla gelen yer olarak söyleyebiliriz. O güzel manzarasıyla karşısında oturup saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Deniz kenarında bulunan banklarda oturup çay keyfi ile birlikte o eşsiz manzarayı seyretmek gerçekten harika bir his.

Zamanında gümrük istasyonu ve deniz feneri, savunma ve gözetleme kulesi olarak kullanmakta iken günümüzde gündüzleri müze, kafe ve restoran, akşamları da özel bir restoran olarak kullanılmaktadır.

Kandilli

Kandilli-Üsküdar
Kandilli-Üsküdar

Kandilli İstanbul’un Üsküdar ilçesinin  en kuzeyinde Boğaziçi kıyısında bulunan bir semttir. Yeşillikler içinde tepeleri ve güzelliğiyle  göz kamaştıran yalıları ile ünlü bir boğaz semti.

Fethi Paşa Korusu

Fethi Paşa Korusu
Fethi Paşa Korusu

İstanbul Boğaz’ına hakim bir tepede oldukça güzel ve etkileyici bir bölgede yer alan Fethi Paşa Korusu, aynı zamanda İstanbul’un en güzel koru ve parklarından birisidir.

Eminönü Vapur hattını kullanarak Üsküdar’a geçebilir ve indikten sonra sol yol güzergahını kullanarak bir süre sonra Fethi Paşa Korusu’na ulaşabilirsiniz. En tepe noktasına çıktıktan sonra İstanbul Boğaz manzarasına karşı resim çekilebilir ve ardından orada bulunan banklarda manzara eşliğinde sevdikleriniz ile güzel vakitler geçirebilirsiniz.

III. Ahmet Çeşmesi

 

III. Ahmet Çeşmesi
III. Ahmet Çeşmesi

Osmanlı döneminde Türk Sanatının çeşme mimarisinde meydana meydana getirmiş olduğu şaheser olan bu çeşme , Sultan III. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Üsküdar’da vapur iskelesinin tam karşısında bulunan III. Ahmet Çeşmesi bazı yerleri Sultan III. Ahmet’e ait şiirler ile süslenmiş bulunmaktadır.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi
Çamlıca Tepesi

İstanbul’un meşhur yedi tepesinden en yüksek olanıdır. Doyumsuz manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin de ziyaret ettikleri, şiirlere, şarkılara ve romanlara konu olmuş yer.

Kuş sesleri, muhteşem manzarası ve doğanın içinde güzel yürüyüşler ile kendimizi akışına bıraktığımız sosyal alanları ile keyfini çıkarabileceğiniz küçük ve büyük olarak iki kısımdan oluşan güzel bir tepe.

Sevdiniz mi?

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yeniden Doğmak İstiyorum

Klein veya Freud Mu? Hayır Bu Bir Sevda