in

Yılın en çarpıcı fotoğrafları seçildi (World Press Photo Awards 2021)

125 ülkeden 4 bin 315 fotoğrafçının katıldığı ve 74 bin 470 fotoğrafın yarıştığı “Yılın Basın Fotoğrafları” (World Press Photo Awards) yarışmasında kazananlar belli oldu. Danimarka gazetesi Politiken muhabiri Mads Nissen’in Brezilya’daki 85 yaşındaki bir kadının hemşiresiyle şeffaf bir perde arkasından kucakladığı fotoğrafı birincilik ödülü kazandı. Yarışmaya Covid-19 pandemisinin yanı sıra, iklim değişikliği, Beyrut limanındaki patlama, George Floyd’un ölümünün ardından dünyada yapılan ırkçılık karşıtı protestolar ve DAEŞ tarafından işkence yapılan Ezidi kadınların hikayeleri de damga vurdu.

İşte bu yıla damga vuran karelerle dünyada yaşananların çarpıcı özeti…

SALGININ YAŞATTIĞI TÜM DUYGULAR AYNI KAREDE

Beş aylık tedavisinin ardından şeffaf bir  “kucaklama perdesi” ile hemşiresiyle ilk kez kucaklaşan 85 yaşındaki Brezilyalı bir kadının “sevgi ve şefkat”ı sembolize ettiği fotoğraf yılın en iyi basın fotoğrafı seçildi. Küresel salgını tasvir eden bir  fotoğrafın seçimi, 360 binden  Brezilya’da olmak üzere, 3 milyonu aşkın kişinin yaşamını yitirmesine neden olan pandeminin hakim olduğu bir yılda neredeyse  kaçınılmazdı.

Dünya Basın Fotoğrafları Vakfı’nın jüri üyesi Kevin WY Lee, “Covid-19’un bu ikonik görüntüsü, savunmasızlık, kayıp ve ayrılık, ölüm, ama daha da önemlisi hayata meydan okumayı anlatıyor. Salgının yaşattığı duyguların hepsi bir anda toplanıyor.  Resme yeterince uzun süre bakarsanız, uçmanın ve umudun sembolü olan kanatlar görürsünüz” ifadelerini kullandı.

Nissen tarafından Danimarka gazetesi Politiken için çekilen fotoğraf, prestijli yarışmanın “Genel Haberler” kategorisinde de birincilik ödülünü kazandı. Nissen, “Bu görüntünün ana mesajı empatidir. Sevgi ve şefkattir “dedi.

Fotoğraf: Mads Nissen/Politiken/Panos Pictures/World Press Photo 2021

Haberin devamı İçin tıklayın : https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/yilin-en-carpici-fotograflari-secildi-world-press-photo-awards-2021,7thv92ZptkCsloDePjmQPg/G2-uPXUmKUidlPak-G7G9w

Yazar olmak için kaydolabilirsiniz. Yeni Gönderi Oluştur

Sevdiniz mi?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0